Póker szabályok
Póker kifejezések:
Dealer Button: Az osztót jelölő kis korong. Flop: Az asztalra képpel felfelé kiosztott három lap. Turn : A negyedik felfordított lap az asztalon. River : Az ötödik felfordított lap az asztalon. Community cards (Közös lapok) : A középre kiosztott 5 lap, amit mindenki sajátjaként használhat. Blind (Vak licit) : Az osztótól balra űlő két embernek mindenképpen licitálnia kell. Ezt hívják vak licitnek. Az osztótól balra ulô ember adja a kis vak licitet (Small Blind - SB), míg a következô a nagy vak licitet (Big Blind - BB). Fix limites $1/$2-es játéknál az SB általában $0.5. a BB $1. Bet (Nyitás) : Az első berakott tét a licit során Call (Tartás) : Egy másik játékos által berakott tét tartása Raise (Emelés) : Egy másik játékos által berakott tét emelése Fold (dobás) : Ha elotted nyitottak, vagy emeltek és nem akarod tartani a tétet, akkor dobnod kell. Check (passz) : Ha még senki nem nyitott elötted, akkor lehetőséged van passzolni. (Azaz nem kell pénzt beraknod.) Persze ha utánad valaki nyit, akkor döntened kell, hogy tartod vagy dobsz Pot : A játék során berakott pénz összessége Limit : A limit nagysága határozza meg a vakok nagyságát és a késöbbi lehetséges emelések mértékét. A tipusa pedig ayt, hogy miként történhet az emelés. Három tipust használnak általában: fix, pot limit, no limit. Fix limit : Fix limites játék során mindig csak a limitnek megfelelő összeggel emelhetünk. Pl. $1/$2-es limitű asztalnál az első két licitkörben $1 a lehetséges nyitás (és emelés), míg a második két licitkörben $2. No limit : No limit játéknál az emelés felso határa a nálad levo pénz mennyisége. A minimális emelés nem lehet kisebb mint a nagy vak licit, illetve mint az előző emelés a licitkörben. Pl. $1/$2-es NL asztálnál a nagy vak $2. Ekkor a minimális nyitás, emelés $2. De ha előttünk valaki 10 dollárt emelt, akkor abban a körben már minimum 10 dollárral kell nekünk is emelni, ha emelni szeretnénk. A következő licitkörben megint $2-ről indul a minimális emelés. Pot limit : A minimális emelésre vonatkozó szabályok megegyeznek a no limit szabályival. A maximum pedig nem lehet nagyobb mint az eddig berakott pénz. Ennek pontos kiszámítása a következô: a játékos elôször tartja az eddigi emelést, ekkor kell összeszámolni a pot értékét, majd ennyivel lehet emelni. Tehát Pl. egy durva $5/10-es játéknál ez a követkzô képpen történik: $5, $10 (ezek a blindok) $35, $120, $410... Ezek persze a maximális emelések, ennél lehet kisebbet is emelni, illetve egyáltalán nem szükséges minden játékosnak emelni. Pocket : Holdemnél a kézbe kapott két lap. Pre-flop : Az osztás és a flop kirakása közti időszak. Showdown : A játék végén a lapok megmutatása
Lapok erőssége
Royal flöss |
♦A ♦K ♦Q ♦J ♦T
Ha két embernek is royal flöss-se van, akkor döntetlen van, a színe nem számít.
|
Színsor (Straight Flush) |
♣7 ♣6 ♣5 ♣4 ♣3
Két színsor közül az nyer, akinek magasabb lappal kezdődik.
|
Póker |
♣A ♦A ♠A ♥A ♣3
Két póker közül az nyer, akinek magasabb lapokból van pókere. Ha egyforma, akkor az nyer, akinek az 5. lapja magasabb.
|
Full |
♣A ♦A ♠A ♥K ♣K
Két full közül az nyer, akinek a 3 egyforma magasabb lapból áll. Ha ez egyforma, akkor az nyer akinek a két lapja magasabb. Ha ez is egyforma, akkor döntetlen.
|
Szín (flush) |
♣K ♣J ♣6 ♣4 ♣2
Két szín közül az nyer, akinek magasabb lapja van az adott színből. Ha az egyforma, akkor a következő lap számít, stb.
|
Sor (Straight) |
♣9 ♠8 ♣7 ♥6 ♦5
Két sor közül az nyer, akinek a sora magasabb lappal kezdődik. Az ász lehet a sor elso vagy utolsó lapja, de nem lehet középen. Tehát a 3 2 A K Q nem sor!
|
Drill |
♦7 ♠7 ♣7 ♥K ♦5
Két drill közül az nyer, akinek magasabb lapokból van. Ha egyforma, akkor az nyer, akinek magasabb lapja van mellette (Pl. TTT Q 9 vs TTT K Q esetén az első játékos nyer.)
|
Két pár |
♦K ♥K ♦7 ♣7 ♥A
Két két pár közül az nyer, akinek magasabb lapokból van párja. (Pl. QQ JJ vs AA QQ esetén az elso játékos nyer.) HA mindkét pár egyforma, akkor az nyer, akinek az 5. lapja magasabb.
|
Egy pár |
♥A ♦A ♦J ♥5 ♣K
Két egy pár közül az nyer, akinek magasabb lapból van párja. Ha ez egyforma, akkor az nyer akinek a pár mellet magasabb lapja van. Ha az is egyforma, akkor a következő lap számít. Ha a pár is egyforma, és a maradék három lap is, akkor döntetlen.
|
Magas Lap |
♦A ♠K ♥8 ♣6 ♦2
Ha mindenkinek csak magas lapja van, akkor az nyer, akinél a legmagasabb lap van. Ha ez egyforma, akkor a következő lap számít, stb. |
Texas Holdem szabályok
A texas holdem egy lenyűgöző játék, szabályai néhány perc alatt elsajátíthatóak, de egész életünkben tanulhatjuk, hogyan is kell JÓL játszani.
A texas holdemben minden játékos két lapot kap a kezébe, majd összesen 5 lapot osztanak középre. Ez az öt lap un. közös lap, amit minden játékos használhat. Ebből az összesen hét lapból tetszőleges ötöt használhatunk fel. (Tehát a kezünkben levo lapok közül kettőt, egyet vagy akár nullát is használhatunk.) Most nézzük közelebbről a játék fázisait.
I. Osztás
Az osztótól (akit a dealer button jelöl) balra űlő játékos beteszi a kis vakot, a következő pedig a nagy vakot. Ezután az osztó mindenkinek két lapot oszt, amit a többiek nem láthatnak. (Kaszinóban van hivatásos osztó, ő oszt a játékos helyett.)
II. Pre-flop licit
Miután mindenki megkapta a lapját a nagyvak utáni játékos kezdi a licitet. Három lehetősége van:
Tartja a tétet. (ami ilyenkor ugye pont a nagy vak)
Emel (természetesen a limitnek megfelelően)
Dob
A következő játékosnak is ugyanezek a lehetőségei, egészen addig, amíg a nagy vakra nem kerül a sor. Figyelem: A nagy vaknak is van lehetősége emelni, akkor is ha elötte mindenki csak megadta a kezdőtétet. Ha emelés volt, akkor természetesen addig megy körbe a licit, amíg minden játékos be nem rakta az emelést, vagy el nem dobta a lapját.
Fix limites játékban többnyire korlátozzák az egy licitkörben berakható tétek számát. Altalában maximum háromszor lehet ráemelni az eredeti nyitásre. Tehát ez azt jelenti, hogy pl. egy $1/$2-es játékban az első licit során mindenki maximum $4-et tehet be. No limit és pot limit játékban nincs ilyen korlát, addig lehet emelni, amíg bírjuk pénzzel.
III. Flop
Az osztó ezt követően három nyitott lapot tesz ki középre. Ezt ismét licit követi. A licit menete hasonló a preflop licithez, néhány különbséggel. (A késöbbi licitkörök is mind pont olyanok lesznek mint ez.)
A licitet a kis vak kezdi. Neki három lehetősége van:
Passzol, azaz nem tesz be tétet.
Nyit, azaz beteszi a kezdőtétet (A limitszabályoknak megfelelően)
Dob. (Ennek persze nem sok értelme van addig, amíg valaki nem tett be tétet.)
Ha passzolt a kis vak, akkor a következő játékos is ezeket teheti. Ha valaki tett be nyitó tétet, akkor módosulnak a lehetőségek. A következő játékos lehetőségei:
Tartja a tétet
Emel
Dob
Ez megy körbe addig, amíg mindenki nem tartja az addigi téteket, vagy el nem dobja a lapját.
IV. Turn
Az osztó lerakja a negyedik nyitott lapot is. Ezután újra licit következik, amelynek menete pontosan megegyezik az előbb leírtakkal. (Fix limites játék esetén van annyi változás, hogy ott az elso két licitkör során a betehető tét a nagy vakkal egyenlő, míg a következő két licitkörben a nagy vak kétszerese a limit.)
V. River
Az osztó lerakja a ötödik nyitott lapot is. Ezután újra licit következik, amelynek menete pontosan megegyezik az előbb leírtakkal.
VI. Showdown
Az utolsó licit után a játékosok megmutatják a lapjukat, és az nyer aki a legjobb öt lapot tudja összehozzni a rendelkezésre álló hét lapból. Döntetlen esetén el kell osztani a pénzt. Mindig az a játékos mutatja meg először a lapját, aki utoljára emelt. Ha nem volt emelés, akkor az, aki az utolsó körben megnyitotta a licitálást. Ha körpassz volt, akkor az, aki először passzolt. Ha elöttünk valaki már jobb lapot mutatott mint a miénk, akkor nem kötelezo megmutatni a sajátunkat, el is dobhatjuk.
A jéték természetesen nem feltétlenül tart a megmutatásig. Ha bármikor a licit során előfordul, hogy egy emelést, vagy nyitást senki sem tart, akkor ez a játékos nyert. Neki nem kötelező megmutatni a lapját.